Обяви
Публикувана:06.12.2020
Публикувана:03.12.2020
Публикувана:13.10.2020
Ветеринарни лекари в България
Новини
Писмо до Народните представители от СНЦ "Ветеринарна Е-Практика"
Председателя на НС
Г-жа Цвета Караянчева
.........................................
Позиция на Сдружение с нестопанска цел „Ветеринарна Е-Практика“ относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност № 954-01-44, внесен от н.п. Десислава Атанасова и гр.н.п. на 20 юни 2019 г. касаещ режима за разходка и извеждане на обществени места на кучета.
Уважаема г-жо Караянчева, уважаеми госпожи и господа народни представители,
СНЦ „Ветеринарна Е-Практика“ по своя формат е клъстер обединяващ ветеринарни лекари, фермери и собственици на различни видове животни от цялата страна. В това ни качество искаме да изразим следната позиция по горенаписания законопроект.В съзнанието на българския народ кучето се възприема като „Най-добрият приятел на човека“! Това въобще не е случайно и ни най-малко не е пресилено. Кучето е одомашнено от хората преди 10 хиляди години. То е единствения вид животно претърпял толкова сложна и всеобхватна промяна под въздействие единствено на човешката развъдна дейност. В света са признати над 260 породи кучета, които се използват за разнообразни цели: от това да са просто компаньони, за лов, за спорт до много отговорни дейности като спасители в планините, водачи на слепи хора, за борба с безредиците, за откриване на наркотици, оръжие и взривоопасни бойни вещества, охрана на държавни граници, летища и още много други. В последните десет години все по-важно става значението на кучетата като емоционални терапевти в болници и хосписи за деца с онкологични заболявания и възрастни с тежки здравословни проблеми.
Публикувана:05.07.2019
Повече информация
Оборотът на фармацевтичния пазар у нас надхвърли 2,7 милиарда лева
Публикувана:19.02.2018
Повече информация
Фондация "Лъки Хънт" отново алармира БАБХ за 50 бедстващи кучета в студа.
Състоянието на животните се е влошило драстично след падналия сняг и ниските температури от последните дни. За това алармират от Фондацията "Лъки Хънт" в профила си във Фейсбук.
Публикувана:13.02.2018
Повече информация
БАН се обяви против преподаването на хомеопатия
В писмо до ректорите на четирите ВУЗ-а, подписано от 65 академици и член-кореспонденти на академията, се посочва, че няма сериозни научни доказателства за здравния ефект от хомеопатията, а преподаването й под каквато и да е форма й придава авторитетност, което е недопустимо за медицината.
Публикувана:13.02.2018
Повече информация
14-ти Декември: Професионален празник на ветеринарния лекар в България
Необходимост от ветеринарни лекари в България е установена още от първото обикновено народно събрание през 1879 год. От тогава до наши дни ветеринарномедицинската професия е търпяла множество обрати и превратности. Постигала е световнозначими успехи. А ветеринарните лекари въпреки тези промени-конюнктурни, политически и социални са се борили както преди 120 години, така и днес за едно-здрави животни, качествена и безопасна животинска продукция и защита на човешкото здраве.
В името на тези хора отдали сърцата и живота си на тази толкова хуманна професия, ние от Екипът на сдружение "Ветеринарна Е-Практика" пожелаваме на този ден на всички ветеринарни лекари в България-практикуващи, пенсионирани, и учащи здраве, семейно щастие и професионални успехи!
Ние знаем, колко труд, упоритост, всеотдайност, смелост и любов са необходими за да практикуваш тази професия. Знаем, колко себераздаване е нужно, за да спечелиш доверието на същества, които не говорят езика ти. Да ги мотивираш да ти съдействат, дори когато им причиняваш неудобство, защото това е в интерес на тяхното здраве.
Знаем, колко голяма е радостта да видиш успеха на твоя труд и усилия в радостното подскачане, както и познаваме болката, когато се сблъскаме с предела на живота.
За това благодарим на всеки от Вас, че ви има, че се борите и усъвършенствате ежедневно и правите професията една от най-уважаваните в обществото, с висока стапен на доверие.
Публикувана:14.12.2017
Повече информация
Учени: Германските свиневъди имат нужда от повишаване на ветеринарната грамотност!
В хода на изследването са проучвани трупове на свине в четири кланници в различни райони на Германия.
Публикувана:04.12.2017
Повече информация
10 начина, по които се променя професията ветеринарен лекар .
10 начина, по които се променя професията ветеринарен лекар .
Статия от Пийт Ведербърн
Съвременната професия се промени драстично от годините , когато се дипломирах като ветеринарен лекар преди около тридесет години, а промените настъпват с бързи темпове. Топ десет на тенденциите за промяна в професията , са описани в списък към неотдавнашна редакция от Адел Уотърс, редактор на Ветеринарния журнал. Статията бе създадена по време на срещата на хиляди ветеринарни лекари на ежегодния конгрес BSAVA в Бирмингам, известен и като най-големия в света на ветеринарната медицина. Списъкът съдържа полезно резюме на бъдещите очаквания към младите ветеринари, които навлизат в професията.Публикувана:28.09.2017
Повече информация
Забраненият ДДТ и фипронил открити в български храни в Европа
Тревожната информация бе оповестена от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи на ЕС (RASFF).
На 15 септември Франция сигнализира за внесен от България органичен корен от репей (използва се с лечебна цел), в който са открити олово (11 мг/кг) и ДДТ (0.027 мг/кг). Рискът е определен като сериозен.
Публикувана:27.09.2017
Повече информация
Скандалът със заразените с фипронил яйца се разраства.
Количествата фипронил, които са открити в над 1 200 000 яйца, са много малки и няма да повлияят толкова негативно върху здравето на хората. Проблемът в случая е загубата на доверие в държавните институции, които гарантират по закон безопаснотта на храната, която достига до гражданите. Това заяви д-р Вяра Гришина, координатор на „Движение 21“ за област Пловдив.
Фипронилът е инсектициден препарат, с много добър ефект при борба с кърлежи и бълхи, особено при домашни любимци – котки, кучета, защото има дълъг, остатъчен ефект и действа в рамките на около месец. По думите на д-р Гришина такъв препарат е регистриран и за третиране на гълъби, чиито яйца и месо не се използват за човешка консумация, но в случая явно става въпрос за злоупотреба с подобни препарати, които се използват нерегламентирано в птицеферми.
„Много вероятно е да става въпрос за нелегален внос или за употреба на преперат, който се произвежда и разфасова в България за гълъби, но в във разфасовки за промишлена употреба. За домашни любимци ветеринарномедицински продукти съдържащи фипронил се продават, под формата на пипети, които се прилагат за превенция от бълхи, кърлежи и други ектопаразити. Когато обаче говорим за 200, 300, 500 хил. птици това значи, че става въпрос за тонове препарат“, допълни д-р Гришина.
Според нея в случая може да се говори за споделена отговорност, от една страна с безотговорността на собствениците на фермите, и от друга страна с контролния орган на държавата, който следи за безопасността на храните. „Как толкова месеци се говори за този проблем и чак сега ние сме много изненадани, че и в България го има това нерегламентирано ползване на забранени вещества при продуктивни животни. Тоест това означава, че по една или друга причина агенцията по безопасност на храните, не е била на място“, допълва още д-р Вяра Гришина.
Публикувана:21.09.2017
Повече информация
Бруцелоза в Сливен, 23 животни заразени
Публикувана:16.08.2017
Повече информация
Високата смъртност при пчелите увеличи цената на меда в България с 20%
В последните месеци цената на меда в България се е увеличила с около 20% заради високата смъртност при пчелите. Тази година тя достигала между 60 и 100 процента. Това съобщи пред БНТ председателят на Федерацията на българските пчелари Николай Куманов.
Публикувана:15.08.2017
Повече информацияКак властта безвъзвратно уврежда мозъка
Този факт от години подхранва спор в научните среди по въпроса кое от кое следва - дали неспокойствието на ума е отличителна черта на лидерите като цяло, или обратното - особеностите на лидерската позиция предизвикват отклонения в психиката.
В последните няколко десетилетия спорът прераства в поредица от експерименти и научни трудове, които излизат все с едно и също заключение - второто е. Властта не само променя мисленето и поведението на човек и тежестта й не само може да отключи депресии и личностни разстройства, но влиянието й може да нанесе дори физиологични изменения в мозъка, които завинаги променят отношението към другите хора.
Публикувана:21.07.2017
Повече информацияИзповедта на един фермер на втора чаша бира
Тази Наредба 2 ми е все пред очите. Разпечатах я и вечер си я четем с жената, дори и се карамe. Бая време мина докато разберем това за самоконтрола. Абе хора, напишете го точно и ясно – всеки месец по две проби /по една на всеки 15 дни/.
Какво ще ми пишете „две последователни проби за последните два месеца”. Нямаме време да четем гатанки. Правя всичко възможно да съм под тези 400 000 и 100 000 – съответно соматични клетки и микроорганизми, само тях сънувам вечер, ако беше пари щеше да е супер. Лошото е, че като отида на кръчмата колегите ме бъзикат. Те са си писали кравите за месодаини, и никой не им иска мляко, искат им няколко телета за регистрация. Обаче те си доят месодайните крави, вземат си по 1,20 за литър, въртят си синджира и ми се смеят.
Публикувана:26.06.2017
Повече информация
Какво постигна за една година първият експертен център по редки болести в България
В тези центрове работят мултидисциплинарни екипи, включително и от различни лечебни заведения, за да откриват и диагностицират редките болести, които по дефиниция се проявяват при един на повече от 2000 души и са най-често генетично заложени. Центровете са необходими, не само за да подобрят и ускорят грижата за засегнатите, но и за да може България да бъде част от европейските мрежи за обмен на информация и опит в проследяването и лечението им, защото така ще може да се създаде по-пълна представа за заболяванията и разпространението им в рамките на ЕС.
Публикувана:07.06.2017
Повече информацияМистериозна бъбречна болест поразява работници по целия свят
Едно от местата където заболяването се превръща в епидемия е Ел Салвадор. Това е поредното бедствие в малката южноамериканската страна, която е една от най-сеизмичните зони в света. На нейната територия има 23 вулкана. А до 1992 г. в нея бушуваше кървава гражданска война.
Публикувана:24.05.2017
Повече информация